top of page

Golfens Dag 20 maj

Majdagen vände sin varmaste kind mot de som mött upp på Källebackens Golfbana.

Efter inskrivning i klubbhuset kunde man testa sin puttningsförmåga i en 12- håls tävling på puttinggreen.

Man kunde också gå en kostnadsfri 9- hålsrunda med någon god vän, gå till drivingranchen och få sina fel och brister tillrättade av klubbens pro Stephen Carpenter eller provspela 3 hål med en av klubbens faddrar.

De lite yngre fick pröva på juniorernas 30/50- bana.

Klubbens greenkeeper, Jörgen Bengtsson, visade hur det går till att klippa en green.

Dagen avslutade med prisutdelnig i puttingtävlingen:

- Bland de bästa var Bo Hallberg, Joakim Larsson, Simon Rosenlöw och Stina Knutsson.

Därefter skedde en utlottning av priser, där dagens jubilar ( 60 år) Bo Hallberg och Bengt Olausson, vardera vann en resecheck från Lingmerths Resebyrå. Peter Eriksson vann en check att användas till förkovran i golfspel.

Ett stort tack till alla medlemmar, som ställde upp och förgyllde dagen för gästerna.

Senaste nytt
Arkiv
Följ oss
bottom of page