Svenska Juniortouren på Reftele GK 25 juli

Publicerat: 2025-07-28 - 22:22

Lyckat genomförande av Svenska juniortouren div 3 Småland, fjärde omgången på Reftele GK

Fredag den 25 juli gästades Källebacken av 40 spelsugna ungdomar från hela Småland och även från angränsande regioner för att spela 36 hål slagtävling (scratch) och göra upp om 4 uppflyttningsplatser och fina pokaler.

Tyvärr så var inte vädrets makter med oss hela vägen utan åskan låg och mullrade på avstånd under en del av första rundan som ändå kunde spelas helt färdig. När vi kommit in en bit i andra rundan så brakade det loss med blixt och dunder och skyfall varvid vi tvingades avbryta spelet och se till att få in till klubbhuset de spelare som hade hunnit ut banan. Under en dryg timme försökte vi avvakta för att se om det möjligen kunde gå att återuppta spelet men åskan rullade runt Källebacken och vi fick konstatera att det "bara" blev 18 hål denna gång. Segrade på pojksidan gjorde Leonard Dabhilkar från Kungl. Drottningholms GK på 73 slag och på flicksidan vann Emma Dahlerus från Kårsta GK.

Trots att vi fick korta av tävlingen med 18 hål så var alla deltagare belåtna över banans skick och layout och vi fick mycket beröm från både spelare och föräldrar över det sätt vi arrangerade och hanterade den vädersituation som vi fick uppleva.

Tävlingsledningen